22 lutego w PiMBP w Pruszczu Gd. odbyła się prezentacja kolejnego, piątego numeru kwartalnika artystyczno -historycznego „Neony-tożsamość”. Gospodarzem wieczoru, który tłumnie zgromadził czytelników pisma, autorów i gości /wśród nich - przewodniczący Rady Powiatu Gdańskiego Piotr Ołowski/, był redaktor naczelny, poeta Roman Ciesielski. Należy podkreślić, że kwartalnik wydawany jest pod auspicjami Stowarzyszenia Przyjaciół Pruszcza Gd. i Okolicznych Gmin. Sponsorami są samorządy Powiatu Gdańskiego, firmy i osoby fizyczne.
Przedstawił program spotkania, omawiając zawartość tekstową numeru. Powitał nowych autorów, przedstawiając ich zebranym. Ponadto redaktor naczelny zwrócił uwagę na prezentowane w numerze utwory poetyckie i prozatorskie. Wyróżnił felieton historyczny autorstwa Bartosza Gondka „Amerykański myśliwiec w Roszkowie" oraz pozostałe prace z tego działu- Dariusza Dolatowskiego, Tomasza Jagielskiego i Krzysztofa Gryndera. Proponował zwrócenie uwagi na recenzję najnowszego tomiku Jerzego Fryckowskiego, prozę Magdy Bielickiej i Kazimerza Babińskiego. Roman Ciesielski zachęcał do obejrzenia malarstwa Iwony Deptuch- Dymowskiej, kutej w metalu rzeźby Adama Stachowicza i urzekających widza fotografii Aleksandra Domańskiego, Tomasza Dunajskiego i laureata nagrody kulturalnej Burmistrza Pruszcza Gd.- Bogdana Grotha.
Wieczór uświetniła recytacją wierszy Tadeusza Karmazyna, Ewa Turska, której interpretacja utworów pruszczańskiego poety na długo pozostanie w pamięci słuchaczy, tworząc niepowtarzalny klimat tego wydarzenia. Z kolei wykonawcą recitalu poezji śpiewanej, wierszy Jerzego Harasimowicza i Edwarda Stachury był pruszczański bard- Marcin Żurawiecki, autor muzyki, w towarzystwie mieszkanki Juszkowa - Oli Starby.
Zaprosił przybyłą na spotkanie publiczność na otwarcie wystawy rzeźby w drewnie Zenona Kosatera, która zdobiła pomieszczenia gościnnej biblioteki. Rzeźby Z. Kosatera z Trzepowa, w gminie Przywidz, zyskały uznanie w oczach zwiedzających i długo jeszcze były tematem dyskusji w części kameralnej wieczoru, jakim była pora na delektowanie się smakiem wybornego ciasta mistrzyni szarlotki, sernika i innych wypieków- Danuty Ciesielskiej, kawy, herbaty i rozmów o sztuce. Wieczór upłynął w iście literackiej i twórczej atmosferze, czego dowodem są wyrazy uznania w formie wpisów do kroniki biblioteki, podziękowania i chęć uczestniczenia w kolejnej prezentacji kwartalnika. Atmosferę tworzył gospodarz wieczoru, który jak zwykle realizował program w interesującej formule, w bezpośrednim kontakcie z publicznością, uatrakcyjniając go recytacjami, poezją śpiewaną i wystawą interesującej twórczości artystów naszego powiatu. Spotkania promocyjne „Neonów” zyskały sobie już uznanie mieszkańców Pruszcz Gd. i Powiatu, podobnie jak kwartalnik, jego zawartość merytoryczna, oprawa graficzna i jakość wydawnicza.
Halina Goral-Rybkowska
zapraszamy do galerii